1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Що смердить? або неминуча смерть міської каналізації

Индекс материала
Що смердить? або неминуча смерть міської каналізації
Аварійна каналізаційна система
Туалети на дворі або Як забруднюються підземні води
Все страницы

Що смердить? або неминуча смерть міської каналізації

Наше місто (Івано-Франківськ - БРІЗ) – один великий туалет. Ви, звичайно, можете зі мною не погодитись. Проте, маємо факти і навіть дуже очевидні.

Скажіть, чи знаєте ви хоча б одне дерево чи паркан, за яким не стояла б (чи не сиділа б) людина, справляючи свою природну потребу. Думаю, що таких дерев (стовпів, парканів, телефонних будок, кіосків і далі на Ваш розсуд) у місті не залишилось. І це навіть не тому, що в Івано-Франківську мало туалетів загального користування (а їх і справді катастрофічно не вистачає). 

В основному ці туалети зосереджені в районі міського ринку або в центрі міста. А в інших районах таких туалетів не знайдеш і «вдень з вогнем». От і доводиться бігати і шукати місце, де б можна справити потребу так, щоб ніхто не бачив. А навіть, якщо і бачив, то в народу є мудра приказка: «Що природно, то не гріх». І не секрет, що в тих районах міста, де немає туалетів і де спостерігається велике скупчення людей, така річ, як біотуалети, що могли б значно спростити ситуацію, абсолютно відсутні.

Мабуть до такої послуги наші підприємці ще не додумались. Проте, можливо, підприємливі люди скоро і до цього дійдуть. Хоча на масових заходах цього року вже поставили біотуалети, але після різного роду концертів ця цивілізаційна розкіш зникає з вулиць міста безслідно.

Проте, є ще одна причина того, що чоловіки (і жінки не в малій мірі) мочаться на вулиці. Починаючи змалку, нас вчили, що можна справити потребу за деревом, під кущем, за будкою і т.д. Дитина ж не може терпіти!!! От так і привчились ми, що туалет може бути будь-де і в будь-яку пору доби. А як неприємно бачити на траві чи на землі купки людських фекалій! Особливо вони помітні зранку. А запах цього «добра» можна почути далеко. У нас навіть прикмету з цього приводу придумали: «Стати в лайно – це на гроші». 

От і тішать себе люди, які вступили в «майбутні гроші», що в них не все так погано буде! Якщо людські купки трапляються ще час від часу – то собачі трапляються всюди. У нас немає закону по вигул собак, про прибирання за домашніми тваринами їх фекалій. Ось і лежать вони на траві та під деревами, допоки не згниють, або хтось в них не стане.

 

 
Аварійна каналізаційна система

А чи відомо Вам, що каналізація у нашому місті находиться в аварійному стані. Тому, що будувалась вона ще за часів Австро-Угорщини. Оскільки, на тодішній час в Станиславові не було багато будинків, то й проблем з каналізацією ніхто не мав. Та навіть перспектива розвитку Станислава не могла врахувати побудову стількох будинків в центральній частині міста і приєднання їх до міської каналізаційної мережі. 

І що маємо зараз – численні розриви каналізаційної мережі, витік каналізаційних стоків у підвали будинків і просто вилив стічних вод на вулиці. Коли випадають дощі, і в каналізації піднімається рівень води, то в центрі міста добре вчувається запах фекалій. 

Складається враження, що ми всі живемо у велетенському громадському туалеті. А геодезисти запевняють: вони зі своїми родинами не поселилися б у новобудовах центру Франківська навіть за великі гроші. Перспектива – через найменшу аварію плавати у власних і сусідських відходах знаючих людей не тішить.

 

 
Туалети на дворі або Як забруднюються підземні води

Літні туалети (виходки) в приватних будинках теж несуть небезпеку для нашого міста. Звичайно, не в тих випадках, коли вони під’єднані до міської каналізаційної мережі чи під ними знаходиться металевий чи цементовий резервуар (цистерна). А тоді, коли під виходком просто викопана яма... 

В такому випадку фекалії та інша місткість туалетів просочуються в ґрунт і разом з підземними водами прямують до річок, з яких ми беремо воду для щоденного користування. 

За цим фактом екологи вже давно «б’ють на сполох». 

Хочеться вірити, що міська каналізаційна мережа витримає потоки наших стічних вод, принаймні 10-15 років. А далі, можливо, підприємливі люди придумають щось на кшталт висушування чи заморожування стоків. 

Або вдосконалення, укріплення каналізації чи створення нової незалежної каналізаційної мережі. А, поки що, зливаємо ми воду в унітази, не задумуючись: куди воно потече далі, можливо тільки в Бистрицю, можливо, аж в Чорне море, а можливо – і повернеться до нас у кран. Найгірший варіант – найпопулярнішим об’єктом для туристичних спостережень можуть стати фекалійні річки, які тектимуть як центром міста, так і у мікрорайонах.

Лада Літвінова 

Станіславська газета № 25 (27) від 26 червня 2008 року

Джерело: http://www.briz.if.ua